تهران- خ سعدی جنوبی- کوچه ترابی گودرزی – ساختمان عزیزی – ط2-پ201 تلفن:89 85 93 33 ۰21

DELTA-SERVO-MOTOR.jpg

سروو موتور دلتا چیست؟

سروو موتور دلتا، یکی از انواع موتورهای الکتریکی است که به منظور استفاده در سیستم های کنترل فیدبک طراحی و تولید می شود. این محصول از شناخته شده ترین تجهیزاتی است که درصنعت اتوماسیون کاربردهای فراوان دارد. در واقع سروو موتور دلتا از سه قسمت جداگانه مدار کنترل زاویه، موتور و گیربکس تشکیل شده است و خود یک موتور الکتریکی مستقل به شمار می رود. از این محصول می توان به منظور کنترل حرکت، کنترل پوزیشن، کنترل گشتاور خروجی و همچنین کنترل سرعت چرخش استفاده نمود. مهیا کردن کنترل پوزیشن در صنایع مختلف را باید اولین عملکرد این محصول در نظر گرفت.

هر چقدر به عکس العمل های سریع و دقیق در یک  سیستم بیشتر نیاز باشد، به استفاده از سروو موتور دلتا  نیز احتیاج بیشتری احساس می شود. این دستگاه علاوه بر قابلیت کنترل دقیق سرعت در حرکت دورانی، می تواند در حرکتهای خطی دقیق با سرعت کنترل شده نیز کارایی بالایی داشته باشد.

این  محصول در دونوع AC و DC به تولید می رسد که آمارها نشان می دهد نوع AC آن که ممکن است تکفاز و سه فاز باشد از کاربردهای بیشتری برخوردار است. همه درایوهای سروو سری ASDA با یک پردازنده سیگنال دیجیتال برتر (DSP) ارائه می گردند که نشان می دهد حلقه ی مدار کنترل پرسرعت است.

نحوه ی کارکردسروو موتور

به طور کلی این محصول از یک موتور الکتریکی دوّار بدون برس و یک دستگاه بازخورد چرخشی تشکیل شده است و نوع  مدرن آن توسط یک سروو کنترلر فعال می شود. هردو با هم سروو درایو را تشکیل می دهند. با این ترکیب می توان موتور را با حرکات بسیار پویا، گشتاور موثربالا و چگالی توان بالا درنظر گرفت. بااین حال، بیشترین قدرت سروو موتور و نحوه ی عملکری آن تا زمانیکه با سروو کنترلر تعامل نداشته باشد، ظاهر نمی شود. برنامه نویسی با پشتیبانی نرم افزار تواما امکان پذیر است که دقت فوق العاده ای را تضمین می کند.

سروو موتور دلتا

مزایای سروو موتورها ی دلتا چیست؟

استفاده از سروو موتورهای برند دلتا از مزایای زیادی برخوردار است و غالبا به دلائل ذیل انتخاب می شوند.

– بسیار کارآمد هستند

– بسیار قابل اعتماد میباشند

– از دقت بسیار بالایی برخوردارند

– برای محیط های خشن مناسب هستند

– از شتاب فوق العاده ای برخوردارند

– عملکرد بی صدایی دارند

– نسبت بالا از گشتاور به اینرسی

– مقرون به صرفه هستند و درهزینه ها صرفه جویی می کنند

 در ادامه به بررسی مزیت مقرون به صرفه بودن و  وضعیت مصرف انرژی در سروو موتورهای دلتا می پردازیم و می بینیم که چقدر می تواند مفید باشد.

مصرف بهینه انرژی سروو موتور دلتا

با نگاهی به عملکرد سروو موتورهای دلتا در می یابیم از نظر مصرف انرژی نیز بسیار کارآمد بوده و می تواند با انحراف بسیار ناچیزی به توان اسمی بالایی نائل آید. بالا بودن قیمت انرژی و اهمیت استفاده درست و مصرف صحیح آن باعث شده تا مصرف بهینه ی انرژی در این سروو موتورها یک مزیت ویژه تلقی گردد.

دانستیم توسط سروو موتور دلتا به بهترین شکلی می توان گشتاور ، سرعت چرخش و موقعیت از پیش تعریف شده را با حداکثر دقت کنترل کرد و به صورت دینامیکی با حرکت مورد نیاز تطبیق داد. همه ی اینها این امکان را به ما می دهد که بتوان فرایندهای بسیار پیچیده ماشینی را پیاده سازی و قابل کنترل نمود و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود. این مهم به کاهش چشمگیر هزینه ها و صرفه جویی در منابع مالی و اقتصادی نیز می انجامد و پیامدهای بسیار خوبی به همراه دارد.

مزایای سروو موتور دلتا

موارد استفاده سروو موتورها

سروو موتورها بسیارمتنوع هستند و در طیف گسترده ای از صنایع برای کاربردهای مختلف که ذکر شد مورد استفاده قرار می گیرند. سروو موتورهای دلتا(Delta servo motor) نیز از این قاعده مستثنا نیستند و ازحیث کاربرد زمینه ی بسیار وسیعی دارند. مثلا در دستگاه CNC طلا و ماشین آلات صنعت نساجی یا دستگاههای پزشکی به کار می روند. علاوه بر این می توانند برای کاربردهای شخصی تر مانند اسباب بازی ها و لوازم الکترونیکی خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

در برخی از صنایع که نسبتا خاص تر هستند از سروو موتورها برای جایگزینی موتورهای AC معمولی، موتورهای پله ای و سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک  استفاده می شوند.

مهمترین موارد کاربرد سروو موتورهای دلتا به شرح زیر است.

 زیر دریا و نفت و گاز

با توجه به اینکه سروو موتورها درمعرض فشار بالا و دماهای بالا امکان ایجاد شرایط ضد انفجار را دارا می باشند برای استفاده در محیطهایی نظیر زیر دریا مناسبند. این دستگاهها قادرند در محیط پالایشگاهی و در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی نیز عملکرد بسیار قابل قبولی از خود ارائه دهند.

سیستمهای انتقال حمل و نقل

سروو موتورها اغلب به دلیل سرعت بالا، دقت و گشتاور بالا برای استفاده در سیستمهای انتقال و حمل و نقل هم بسیار مناسبند و مورد استفاده قرار می گیرند. این انتخاب و کاربرد تقریبا درحال افزایش و توسعه است.

 چاپخانه های پیشرفته

در دنیای امروز چاپخانه های پیشرفته از ماشینهای چاپ مدرن بهره می برند. این ماشینها قابلیت برنامه پذیری در زمان معین را دارا بوده و بازدهی بسیار هوشمندی را رائه می دهند. به منظور عملکرد بهتر در برنامه های کاربردی ماشین چاپ، ازسروو موتورهای دلتا به علت سرعت، دقت و عملکرد خوبی که دارند استفاده می شود.

ماشین ابزار

دقت بالای سروو موتورها باعث شده است که برنامه های کاربردی ماشین ابزارها نیز به آنها متکی باشد. آمارها نشان می دهند استفاده از سروو موتورهای دلتا در ماشین ابزارها رو به افزایش است. بدیهی است که این نوید آینده ی بسیار روشنی را در عرصه ی هوشمند سازی شهرها میدهد.

 رباتیک

سبکی و کوچکی موتورهای سروو آنها را برای استفاده در صنعت رباتیک بسیار ایده آل کرده است و باعث گردیده سروو موتورهای دلتا در این صنعت نیز طرفداران بسیاری داشته باشد.

کاربردهای دفاعی

سروو موتورهای دلتا قابلیت کار در  محیطهای خشن ازجمله بارهای شوک بالا و دماهای بسیار بالا را نیز دارا می باشند. این امر بیانگر آن است که برای استفاده در کاربردهای دفاعی نیز بسیار مناسب به شمار می روند. در سال جاری آمار این کاربرد آنها همواره روبه افزایش بوده است.

مجموعه سروو موتورهای دلتا

طیف وسیعی از سروو موتورهای دلتا در  گروه صنعتی دامونتک ارائه می گردد. این سروو موتورها قابلیت استفاده در محیطهای مختلف را دارا می باشند. همکاران ما در واحد فروش آماده اند تا در اسرع وقت و با ارائه ی خدمات با کیفیت، نیازهای مشتریان عزیز را پاسخگو باشند.

دسته بندی :

اتوماسیون

تاریخ :

فروردین 17, 1401

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*