تهران- خ سعدی جنوبی- کوچه ترابی گودرزی – ساختمان عزیزی – ط2-پ201 تلفن:89 85 93 33 ۰21

آشنایی با ساخت تابلو برق صنعتی

 ساخت تابلو برق صنعتی یکی از مهمترین خدماتی است که دقت و کیفیت آن می تواند تحول بزرگی در راندمان صنایعی که از آن استفاده می کنند ایجاد کند. این مهم باعث گردیده تا از نظر واحدهای کنترل کیفی کارخانجات، کیفیت ساخت تابلو برق صنعتی بسیار مورد توجه قرارگیرد. اهمیت این موضوع بسیار بالاست و در واقع شاید بتوان گفت به نوعی نبض تولید و راندمان کارگاههای صنعتی و کارخانجات را می تواند تحت الشعاع قرار دهد.

 تابلو برق صنعتی در واقع یک محفظه است که لوازم و تجهیزات الکتریکی را دربر می گیرد. جنس این تابلو از پلاستیک سخت یا فلزاتی مثل اسیل ضدزنگ یا آلومینیوم یا فولاد است. تابلوهای برق به منظور جلوگیری از شوک الکتریکی به کاربران و حفاظت از تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می شوند.
ساخت تابلوهای برق صنعتی از اصول و قواعد و استانداردهای خاصی  تبعیّت می کند و کار هر فارغ التحصیل تازه کاری نمی تواند باشد. چرا که تخصص و ظرافت ساخت آن مستلزم داشتن تجربه علاوه بر دانش فنی است.

ساخت تابلو برق صنعتی

آمارها نشان می دهد تابلو برق صنعتی یکی از اقلامی است که درصنایع گوناگوه کاربردهای فراوانی دارد.این تابلو ها دارای تنوع و انواع مختلفی می باشند که در قسمت مربوط به معرفی تابلو برق صنعتی به طور کامل به آن اشاره شده است. مثلا تابلوهای فشار ضعیف و فشارمتوسط که از انواع تابلو برق ها هستند نقش مهمی را در توزیع برق ایفا می کنند. بنابراین طراحی و ساخت و حتی انتخاب صحیح و اصولی آنها ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. بسیاری از مشکلات و پیشامدها به دلیل انتخاب نادرست و طراحی نامناسب تابلو برق صنعتی می باشد.

پروسه ی ساخت تابلو برق صنعتی

برای ساختن یک تابلو برق صنعتی لازم است 5 مرحله توسط واحد فنی گروه صنعتی دامونتک طی شود. بدیهی است که افراد این گروه را افراد متخصص و مجرب تشکیل داده اند و از عهده ی آزمونهای تشخیص مهارت عملی دامونتک برآمده اند. این مراحل را می توان به این ترتیب عنوان نمود.

1- ایده پردازی، طراحی و آماده نمودن نقشه ی ایزو متریک و جانمایی

2- برش کاری، خم کاری، جوشکاری و ایجاد سوراخها و حفره های لازم روی بدنه ی تابلو

3- رنگ زدن و در صورت لزوم عایق کاری بدنه ی تابلو برق

4- مونتاژ تجهیزات و لوازم برق صنعتی

5-کنترل کیفیت و آزمایش های لازم

 

ساخت تابلو برق صنعتی

عیب یابی و تعمیر

قبل از اینکه سراغ مطالب و نکاتی در مورد ساخت تابلو برق صنعتی و تعمیر انواع آن برویم لازم است که برای یادآوری به انواع ولتاژ و گونه های کلید بر اساس فشار بپردازیم. ولتاژ براساس فشار به این صورت است که فشارضعیف به ولتاژهای زیر یک کیلو وات گفته می شود. ولتاژهای بین یک کیلو وات تا 33 کیلو وات را اصطلاحاً فشارمتوسط میگویند.  ولتاژهای بالای 33 کیلو وات را نیز فشارقوی می گویند و در سیستم هر تابلو برق صنعتی ممکن است ورود داشته باشند.
کلیدهای فشارضعیف که درواقع  کلیدهایی هستندکه درولتاژ زیر یک کیلو وات مورد استفاده و اقبال قرار می گیرند.
کلیدهای فشارقوی کلیدهایی هستند که در ولتاژ بالای یک کیلو وات به کار می روند و استفاده های خاص خودرا دارند.

شناخت انواع تابلو برق صنعتی

از آنجا که تابلوهای برق صنعتی بر اساس نوع کاربردهایی که دارند دارای انواع و اقسامی است برای ساخت این تابلوها نیز مورد توجه قرار می گیرند. بر اساس یک نوع تقسیم بندی نوع تابلو از نظرساختمان به تابلوهای ایستاده، دیواری، رک و غیره تقسیم می شوند. هریک از این تابلوها ازساختمان منحصر به فردی برخوردارند. کاربرد این تابلوها نیز بایکدیگر تفاوتهای مختلفی دارد.

بر اساس یک نوع تقسیم بندی دیگر تابلو برق صنعتی را به تابلوهای قدرت و فرمان ، تابلوهای قدرت و تابلوهای فرمان تقسیم نموده اند. در این قسمت به این مهم تا حدودی که از اصل بحث یعنی ساخت تابلو برق صنعتی خارج نشویم می پردازیم و امیدواریم به اندازه ی کافی مفید واقع شود.