تهران- خ سعدی جنوبی- کوچه ترابی گودرزی – ساختمان عزیزی – ط2-پ201 تلفن:89 85 93 33 ۰21

DELTA-ENCODER.jpg

انکودر دلتا (Delta Encoder) چیست؟

دردنیای امروزما انکودر دلتا در اتوماسیون صنعتی کاربردهای فراوانی دارد و خیلی خوب شناخته شده است. خصوصا در تعیین موقعیت servo motor ها به ما یاری می رساند. انکودر ابزاری است که از آن برای سنجش استفاده می شود. این ابزار سیگنالهای الکتریکی را از حالات مکانیکی دستگاه ارسال می کند تا با کمک آنها بتوان دستگاه را کنترل نمود. مثلا به منظور فیدبک گرفتن و یا بازخورد از حرکت موتور در سروو موتورهای صنعتی انکودر از داخل به شفت موتور متصل می شود.

چگونگی کارکرد انکودر دلتا

در حقیقت انکودر دلتا تحرکات مکانیکی دستگاه را به صورت پالسهای الکتریکی قابل خواندن توسط  پی ال سی   ارسال می نماید. PLC با خواندن این گونه پالسها فرایند سیستم را  کنترل می کند.

Encoder یا به اصطلاح رمزگذار یک صفحه ی شیاربندی شده دارد که اشعه ی نور تولید شده با یک LED از شیارهای روی یک دیسک عبور می کند و به وسیله ی یک حسگر نوری، مانند ترانزیستور یا دیود نوری آشکار میگردد. وقتی که دیسک درحال حرکت است اشعه به طور متناوب قطع و ارسال می گردد و سیگنال پدیدار می شود.

انواع انکودر دلتا

انواع انکودرها براساس تکنولوژی که از آن استفاده میکنند شکل گرفته است. در واقع انکودرها برای تولید پالس، از تکنولوژی های متفاوتی مانند تکنولوژی مغناطیسی، تکنولوژی مکانیکی، تکنولوژی نوری و تکنولوژی مقاومتی استفاده می کنند. بر همین اساس درنوع انکودرهای مغناطیسی از تکنولوژی مغناطیسی استفاده می شود. در بین این تکنولوژیها،  تکنولوژی نوری بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد واصطلاحا رایج تر است.

انکودرهای دلتا بر اساس یک نوع تقسیم بندی در سه نوع کلی  Through hole shaftوHollow shaft و Solid shaft  در بازار وجود دارند که قیمتهای آنها کاملا متفاوت است.  انواع انکودر دلتا

نکاتی درمورد انکودرهای دلتا

تعداد پالسها بازاویه ای که دیسک گردش می کند متناسب است. دقت Encoder نیز با تعداد شیارهایی که روی دیسک تعبیه شده است رابطه ی مستقیم دارد. یعنی اگردیسکی تعداد 120 شیار داشته باشد حرکت از یک شیار به شیار دیگر 3 درجه است چراکه هردور کامل 360 درجه می باشد.

در حال حاضر Encoder های موجود در بازار 10 تا 12 شیار دارند که این محصول دلتا نیز از همین قاعده تبعیت می کند و محبوب صنعتگران است.

گروه صنعتی دامونتک با سالها تجربه و بهره گرفتن از کارشناسان خبره کاملا آماده است تا نیازهای مشتریان را به بهترین شکل ممکن برآورده سازد. از هرتلاشی که موجبات رضایت مشتریان عزیز را فراهم نماید دریغ نمی کنیم.

دسته بندی :

اتوماسیون

تاریخ :

آوریل 9, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*